Egzersiz tüyoları
Diyetisyen Büşra Durak, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vatandaşlara kilo kaybı ve kontrolü için egzersiz tüyoları verdi.
Durak, kilo kontrolü için haftada en az 2, kilo kaybı için ise haftada en az 4 gün egzersiz yapmak gerektiğine dikkat çekti.
Performansın en üst düzeyde olması ve vücut ısısının korunması için egzersizden 30 dakika önce ve egzersiz sırasında her  30 dakikada bir 230-290 ml su içilmesini öneren Durak,  hareketsizliğin insan hayatını da olumsuz etkilediğinin altını çizdi.
Egzersiz önemli
Diyetisyen Durak, “Genç erişkinlerde vücut ağırlığının yüzde 40-50’sini oluşturan iskelet kasları, 75-80 yaşlarına gelindiğinde yüzde 25’lere kadar düşebiliyor. Bu nedenle egzersiz, kas kütlemizi ve kas liflerimizi korumak için önemlidir. Ayrıca düzenli egzersiz, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser, depresyon, tip 2 diyabet, osteoporoz ve kemik kırıkları riskini azaltmanın yanı sıra, kırışıklıklara ve sarkmalara meydan okuyarak daha sıkı bir vücuda sahip olmamızı sağlar” dedi.
Kilo kontrolü için haftada en az 2 gün, kilo kaybı için ise haftada en az 4 gün egzersiz yapmak gerektiğine vurgu yapan Durak, hızlı kilo kayıplarının yağ kaybı ile birlikte su ve kas kaybı anlamına geleceğini ve bu nedenle hızlı kilo vermekten kaçınarak dengeli ve yeterli beslenmenin de önemini vurguladı.
Beslenmeye dikkat
Günlük enerji alımını yüzde 10-20 azaltarak, haftada 0.5-1 kilogram olacak şekilde yavaş kilo vermeyi hedeflemek gerektiğini dile getiren Diyetisyen Durak, “Yapılan egzersiz türü ve şiddetinin yanı sıra, egzersiz yaparken nasıl beslendiğimiz de egzersiz performansı açısından önemlidir. Egzersiz yapanların bir günlük karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su tüketimi dengeli bir şekilde olmalı, öğün zamanlarını egzersiz saatlerine göre ayarlamalılar” ifadelerini kullandı.
Hafif besinler
Egzersiz yapan kişilerin neyi ne zaman yemesi gerektiğine değinen Diyetisyen Durak, egzersizden en az 3-4 saat önce ana öğünü tüketmek ancak 1-2 saat öncesinde hafif bir ara öğün yapmak gerektiğini ve bu ara öğünde düşük yağlı ve glisemik indeksi düşük, kompleks karbonhidratlı besinler tercih edilmesini önerdi.
Diyetisyen Durak, ayrıca kuru fasulye, nohut gibi lif içeriği yüksek kurubaklagillerin ve lahana, karnabahar, turp gibi gaz yapıcı besinlerin egzersiz öncesi yenildiğinde rahatsızlık vereceğini ayrıca yağ oranı yüksek besinlerin ve bol baharatlı ağır yiyeceklerin sindirimi zorlaştıracağı için egzersiz öncesi tercih edilmemesi gerektiğini belirtti.
Sporcu içecekleri
Sporcu içeceklerinin içeriğinde basit karbonhidrat ve elektrolitler bulunması, hızlıca kana karışması, kaslara ulaşıp dayanıklılığı arttırması nedeniyle kuvvet antrenmanlarında tercih edilebileceğini belirten Diyetisyen Durak, ancak içeriğinde yüzde 10’dan fazla karbonhidrat bulunanların mide bulantısı, kramp ve fazla miktarda idrar kaybına neden olacağını, spordan önce tüketilen kafeinli içeceklerin ise tüketildikten 20-30 dakika kadar sonrasında kas aktivitesini destekleyeceğini sözlerine ekledi.    SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi