Son dönemde bazı fast food yiyecek zincirlerinin kızartmalarda kullandıkları yağların tepki çeken görüntüsünün ardından harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan toplu tüketim yerlerinde kızartmada kullanılmakta olan katı ve sıvı yağlara ilişkin etkin denetimler gerçekleştirdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan hızlı, çabuk yemek olarak bilinen fast food tarzı toplu tüketim işletmelerinde kullanılan kızartma yağı denetimleri, Sorgun’da da devam ediyor. Gıda ekipleri tara sahaya inerek gerçekleştirdiği denetimlerde işletmelerde kızartma yağları denetlenerek numuneler alındı. Alınan numunelerin laboratuvara gönderilerek incelenmeye başlandı. Denetimlerde, toplu tüketim yerlerinde kızartmalarda kullanılan katı ve sıvı yağlar inceleniyor.
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, özellikle fast food tarzı hızlı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde oluşabilecek riskleri engellemek ve halk sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla kızartma yağlarına yönelik denetimlerini titizlikle gerçekleştiriyor.
Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat,  Türkiye genelindeki fast food restoranlarında kızartma yağı denetimlerinin başlatıldığını hatırlattı.
Canbolat, toplu tüketim yerlerinde, kızartmalarda kullanılan katı ve sıvı yağların incelendiğini belirterek, talimatlar doğrultusunda fast-food, restoran, kafe gibi toplu tüketim yerlerinde kızartma yağı denetimlerinin yapıldığını aktardı. 
İşletmelerin hijyen belgesi, işletme kayıt belgelerinin incelendiğini dile getiren Canbolat, kızartmalarda kullanılan yağlardan örnekler alındığını ifade etti.
Canbolat, “Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda zaman zaman sektörel anlamda denetimler oluyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Sorgun’da da  ekiplerimiz sahaya inerek denetimleri yaptı. Denetimlerimizde kızartma yağı önceliğimiz arasına yer alıyor. Ekiplerimiz cihazla kızartma yağını ölçüyorlar, değerler normal çıkmaz ise numune alarak laboratuvara gönderiyor. Çıkan sonuca göre de idari para cezası uyguluyoruz” dedi.
Canbolat,  Kızartma yağı sıcaklığı 180 dereceden, polar maddesi 25’ten, asit değeri ise 2,5’tan az olması gerektiğini vurguladı. 
Canbolat,  gıda işletmesi denetimlerinin  mesai gözetmeden devam ettiğinin altını çizerek, alınan numunelerin laboratuvarda tahlil edildiğini sözlerine ekledi.
                              SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi