Kent merkezinde 27 mahallede ağırlıklı olarak gençlerin aday olduğu muhtarlık için yaklaşık 500 isim yarışıyor.
SAHAYA İNDİLER
Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesi Mahalle muhtarı olmak için hazırlık yapan adaylar kendilerini sahaya sürdü.
Yaklaşan yerel seçimler öncesi muhtar adayı bolluğu yaşanıyor. Kentte 27 mahallede birçok kişi muhtar adaylığına hazırlanıyor. Adayların bu kadar çok olmasındaki en büyük etkenin muhtarlık maaşı ve ücretsiz Bağ-kur, ücretsiz silah taşıma ruhsatı gibi avantajlara sahip olmasından kaynaklanıyor.
ADAY BOLLUĞU
Muhtarlık için neredeyse  her mahallede 10 adayın konuşulduğu ilçede adeta aday bolluğu yaşanıyor.
Muhtarlıkların özlük haklarında yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler adayların artmasına etken oldu. Merkezde, yerel seçimlere yaklaşık 60 gün kala mahalle muhtarlıkları için çok sayıda aday çalışmalarına hız verdi.  Mahalle ve köy muhtar adayları arasındaki rekabet zaman zaman siyasetten daha renkli geçtiği gözlemleniyor. Yozgat’ta 27 mahallede muhtarlık seçimi gerçekleşecek.Adaylar, kendilerini broşür, kartvizit, sosyal medyada tanıtarak vatandaşlardan oy talebinde bulunuyor. Mahalle ve köylerde önemli bir vazifeyi üstlenen muhtarlar için seçim süreci, genel seçimlere nazaran farklılık gösterecek. 
MAHALLELER
Yozgat’ta Agah Efendi Mahallesi, Aşağı Çatak Mahallesi, Aşağı Nohutlu Mahallesi, Azizlibağları Mahallesi, Bahçeşehir Mahallesi, Bilal Şahin Mahallesi, Çapanoğlu Mahallesi, Develik Mahallesi, Divanlı Mahallesi, Erdoğan Akdağ Mahallesi, Eskipazar Mahallesi, Fatih Mahallesi, İstanbulluoğlu Mahallesi, Karatepe Mahallesi, Köseoğlu Mahallesi, Medrese Mahallesi, Mehmet Hulusi Efendi Mahallesi, Mutafoğlu Mahallesi, Sarıhacılı Mahallesi, Şeyh Ahmet Efendi Mahallesi, Şeyhosman Mahallesi, Taşköprü Mahallesi, Tekke Mahallesi, Tuzkaya Mahallesi, Yenicami Mahallesi, Yukarı Çatak Mahallesi, Yukarı Nohutlu Mahallesi’nde muhtarlık heyecanı yaşanacak. 
SEÇİM TAKVİMİ
Yerel seçim takvimi ile seçim süreci 1 Ocak'ta resmen başladı. Her beş yılda bir düzenlenen yerel seçimlerde 2024 yılında vatandaşlar bir kez daha belediye başkanlarını ve muhtarları belirlemek için sandık başına gidecekler. Yerel seçim sonuçlarına göre belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenecek. 
31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri noktasında ise, 2 Ocak'ta muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanmıştı. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta ilan edilecek. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) takvimine göre 2024 yerel seçimlerinin 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek. 
                       ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi