Toplantının ilk gündem maddesi, İl Özel İdare kanununun 17. ve genel meclis çalışma yönetmeliğinin 21. maddesi uyarınca meclis üye tam sayısına oranlaması suretiyle oluşturulacak denetim komisyonuna üye sayısının belirlenmesi oldu. Yapılan görüşmeler sonucunda üye sayısının 5 olarak belirlenmesi oy birliği ile kabul edildi.
Diğer bir gündem maddesinde ise İl Özel İdare kanununun 17. ve genel meclis çalışma yönetmeliğinin 21. maddesi uyarınca Yozgat İl Genel Meclisi üyeleri arasında gizli oylama ve açık tasnif suretiyle 2024 yılı denetim komisyonu üye seçimi yapıldı. Ak Parti grubundan Mustafa Gezer, Ahmet Ünsal, Ahmet Yılmaz ve Cevdet Aslan aday gösterilirken MHP grubundan Ümit Şahbaz aday oldu.
35 meclis üyesinin katıldığı gizli oylama sonucunda MHP Grubundan aday olan Ümit Şahbaz 34 oy alırken, Ak Parti grubundan Mustafa Gezer 33 oy, Ahmet Ünsal 32 oy, Ahmet Yılmaz 33 oy ve Cevdet Aslan 32 oy aldı.
İl Genel Meclisi Çalışma yönetmeliğinin 6. Maddesinde bulunan meclis başkanlık divanı, encümen ve denetim komisyon üyeliği seçiminin yapılacağı, faaliyet raporu, bütçe ve kesin hesabı ile belli bir ayda görüşülmesi zorunlu olan konuların görüşüleceği ayların dışında bir ay tatil olabilir hükmü uyarınca meclisin hangi ayda tatil gününün yapılacağı konusunda gelen gündem maddesinde yapılan görüşmeler sonrasında çalışmaların tatil ve ara verilmeden devam edilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Bir diğer gündem maddesinde ise il genelinde kamu binalarının ekonomik ömrünü tamamlamış ve kullanılmadığı için metruk konumda olması ve deprem performans analiz raporu olumsuz çıkan yıkılmasına uygun görülen binaların yıkılması, il özel idaresi merkez ve 13 ilçede birimlerinde bulunan kullanılması ekonomik olmayan malzemelerin sıfır atık projesi kapsamında geri dönüşüme sağlayarak yeniden ekonomiye kazandırılması için il encümenince ihale edilmesi ihalede katılım sağlanamayan kalemler için idarece oluşturulacak komisyon marifetiyle değerlendirilmesi hakkındaki teklif yazısı görüşüldü. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi