Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, okulların açılmasına yakın araç kullananların yollarda dikkatli olmalarını istedi.
Bakıcı,  2023-2024 eğitim öğretim yılının 5 Şubat’ta başlayacağına dikkat çekerek,  trafik yoğunluğunun artacağına vurgu yaptı.
Bakıcı, “Sürücülerimizi dikkatli araç kullanmaları için uyarıyoruz. Trafik kurallarına uyalım, acele etmeyelim” uyarısında bulundu.
Bakıcı, uyarılara rağmen, sürücülerin trafik kurallarına uygun araç kullanmamaları sonucunda ölümlü kazalarının arttığına dikkati çekti.
Bakıcı, "Trafik kazalarına neden olan faktörler incelendiğinde, kural ihlallerinin dışında alkollü araç kullanmak, uykusuz ve yorgun araç kullanmak, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip sıralanabilir. Onun için aileleriyle ikametgâhlarına gelecek olan sürücüler bu faktörlere dikkat etmelidir” dedi.
Velilere de servis araçları konusunda uyarılarda bulunan Bakıcı, "Ailelerimiz çocuklarımızı verdiğimiz servislerin servis yönetmeliğine uyup uymadığı kontrol etsinler. Bir aksaklık gördükleri zaman mutlaka ilk önce firma yetkililerine, düzelmediği takdirde ise trafik ekiplerine haber versinler. Servis araçlarını kullanan şoförlerimiz ise trafikte örnek olacaklarından dolayı dikkatli olmaları gerekiyor. Öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz ise öğrencilerin servisten inerken ya da binerken kontrol ederek, uygunsuz gördüğü durumlarda yetkililere bildirmelidirler” diye konuştu.
              HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi