Yozgat Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, şap hastalığının özellikle büyükbaş hayvanlarda hızlı bir bulaşma özelliği taşıdığını ve zaman zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen viral bir hastalık olduğunu açıkladılar.
Yozgat Tarım İl Müdürlüğü, yetiştiricilerin tüm büyükbaş hayvanlarını yılda en az iki kez şap hastalığına karşı aşılatmalarını tavsiye ediyor. 
Aşılamaların gebe hayvanlar üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, bu nedenle tüm hayvan sahiplerinin bu önemli adımı atmaları önemlidir.
Yozgat Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Şap Hastalığı özellikle büyükbaş hayvanlarda görülen çok hızlı bir bulaşma özelliğine sahip zaman zaman ölümle sonuçlanabilen viral bir hastalıktır. Hasta hayvanlarda ciddi şekilde verim kayıplarının yanında  gebe hayvanlarda da yavru atmalara neden olabilmektedir.
Tedavi maliyeti yüksek olan bu hastalıktan en önemli korunma yöntemi aşılamadır. Yılda en az 2 defa tüm büyükbaş hayvanların hastalığa karşı aşılanmaları gerekmektedir. Aşılamanın gebe hayvanlarda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Bu nedenle aşılama kampanyası süresince yetiştiricilerimizin tüm büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları gelen İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine yardımcı olmaları büyük önem arzetmektedir” açıklamada bulundu. HABER MERKEZİ