Yozgat’ta siyaset 31 Mart 2024 yapılacak yerel seçimlere odaklandı.  Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti ve MHP seçimlere ayrı ayrı girecek olması, siyasi havayı oldukça ısıttı. Genel siyasette ortak hareket eden Cumhur İttifakı ortakları yerel yönetimlerde de yarışa girecek.  CHP, İyi Parti, Yeniden Refah Partisi ve SP’nin adayları da merak uyandırıyor.
AK PARTİ’DE KÖSE 
Yozgat’ta belediye başkan adaylarının kim olacağı sorusu bu hafta içerisinde cevabını bulması bekleniyor. Siyasi parti genel merkezlerinin yürüttüğü çalışmalarda sona gelinirken, Yozgat için sürpriz isimler konuşulmaya başlandı. AK Parti’de Celal Köse’nin yeniden aday gösterileceği konuşuluyor. AK Parti’de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen anket çalışmasında mevcut Belediye Başkanı Köse’nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz’de kamuoyuna soruldu.
MHP’de ise sürpriz isimler kamuoyuna aktarılmaya başlandı. Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel isminin öne çıktığı MHP’de çalışmaların bu hafta sonuçlandırılacağı öğrenildi. MHP Yozgat Belediye Başkan adayı için son kararı Devlet Bahçeli’nin vereceği gelen bilgiler arasında.
Yerel seçimler yaklaşırken, Yozgat’ta ki meraklı bekleyiş devam ediyor.  Siyasi çalışmaların adeta tavan yaptığın kentte, stratejik adımlar dikkat çekmeye başladı. İktidar partisi kadar muhalefet partileri de belediyeleri kazanmak adına oldukça yoğun bir çalışma içerisine girdi. Bir yandan adaylar üzerinde değerlendirme yapan siyasi partiler diğer yandan seçmenlere kendilerini kabul ettirecek yolları belirlemeye başladı.
AK Parti’nin Yozgat’ta en güçlü rakibi olarak görünen MHP’de son durumun nasıl şekilleneceği henüz bilinmezken, gözler şimdi ilçe belediye başkan adaylıkları için çevrildi. Mevcut belediye başkanlarıyla devam edilip edilmeyeceği, AK Parti kanadında sorulan soruların başında gelirken, MHP’nin ilçe belediye başkan adaylarının kim olacağı da, henüz bilinmezliğini koruyor. 
AK PARTİ’DE GÖZLER
İLÇELERE ÇEVRİLDİ 
AK Parti, 2002 yılından bu yana girdiği tüm seçimlerde olduğu gibi, 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerin de yine favorisi olarak dikkat çekiyor. AK Parti’de, gözler bütün ilçelere çevrildi. İlçe belediye başkanlıkları için aday adaylığı başvurusunda bulunan isimlerin birçoğunun elendiği ve değerlendirmelere masada sadece birkaç isimle devam edildiği ifade edilirken, AK Parti’nin nihai kararı vermek için son bir kez daha anket yaptıracağı öğrenildi. 
MHP’DE AÇIKEL  ÖNE ÇIKTI 
Yerel seçimlerin Yozgat’ta ki bir diğer favori partisi olan MHP’de ise, durum henüz netlik kazanmış değil. 
MHP, belediye başkan adayını belirlemek için çalışmalarını yürütürken, kamuoyunda Ömer Açıkel ismi konuşulmaya devam ediyor. MHP’nin başkan adaylarını  bu hafta içerisinde açıklaması bekleniyor. Yozgat’ta CHP, İyi Parti, Yeniden Refah Partisi ve SP yerel seçimler için çalışmalarını sürdürüyor. 
                           ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi