Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği yazıyla yarın başlayacak yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmeyeceğini bildirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yarın başlayacak yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmeyeceğini bildirdi. 
Ev ödevi yerine öğrencilerin, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesini isteyen Bakanlık, ayrıca öğrencilerin yaşlarına uygun şekilde aileleriyle yapabilecekleri etkinliklerle kaliteli zaman geçirmelerine yönelik etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı.
81 İLE YAZI GÖNDERİLDİ
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla illere, 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatiline ilişkin yazı gönderildi. Okullarda gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili, kalıcı ve verimli olabilmesinin, öğrenci, öğretmen ve velilerin yıl boyunca işbirliği içerisinde çalışmalarına bağlı olduğu vurgulanan yazıda, okul dışı zamanlardaki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülmesinin ve bu faaliyetlerin okul içi öğrenmelerle bütünlük içinde olmasının, öncelikle velilerin öğrencilere desteğiyle mümkün olduğu ifade edildi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili için öğrencilere ev ödevleri yerine sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarını teşvik eden bir yazı gönderdi. Ev ödevlerinin öğrencilerin akademik başarılarına etki ettiği ancak yarıyıl tatilinde öğrencilerin test çözme gibi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmeyeceği belirtildi. Bunun yerine öğrencilere, aileleriyle kaliteli zaman geçirmeleri için etkinlikler önerildi. Bakanlık, ayrıca etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırlayarak öğrencilere yönelik önerilerde bulundu.
Yarıyıl tatilinde öğrencilere destek olmak amacıyla çeşitli etkinlik kitapları hazırlandı. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik “Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabı”nda her güne ayrı oyun, hikaye, masal, şiir gibi etkinlik önerileri bulunuyor. Ayrıca, etkileşimli dijital kitap içinde seslendirilmiş masallar ve masal şarkıları da yer alıyor.
Okul öncesi öğrencilerin velilerine yönelik “Yarıyıl Tatili Etkinlik Takvimi” ile ailelere günlük etkinlik önerileri sunuldu. Her gün için bir kitap önerisi, doğada yapılacak faaliyetler ve çocuğun okulda edindiği becerilerin pekiştirilmesi için ailece yapılacak etkinlikler takvimde yer alıyor.
Lise öğrencileri için ise “Lise Öğrencilerinin Velilerine Yönelik Yarıyıl Tatili Rehberi” hazırlandı. Bu rehberde, okul başarısını arttırmaktan, aile içi ilişkileri geliştirmeye, teknoloji kullanımından, kaliteli vakit geçirme önerilerine kadar çeşitli konularda bilgiler yer alıyor.
Tüm bu kaynaklar, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde erişime açıldı.        HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi