Yozgat Tarım Ve Orman İl Müdürlüğünce kış aylarında geleneksel hale getirilen eğitim toplantıları devam ediyor. 
Yozgat Tarım ve Oman Müdürlüğü’nce hazırlanan program kapsamında kış aylarının etkisini artırması ile birlikte tarlalarda işlerin bitmesi neticesinde teknik ekipler tarafından çiftçi eğitim çalışmaları kapsamında kış eğitimleri başladı. 
İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Çiftçilerin iş yoğunluğunun az olduğu kış aylarında köylerde yapılan gece eğitimlerinin çok önemli olduğunu söyledi.
İl Müdürü Özkaya, her yıl düzenli şekilde yapılan çiftçi eğitim çalışmaları kapsamında bu yıl da kış sezonunun başlamasıyla birlikte köy muhtarları ile irtibata geçilerek çiftçi eğitim programları yapıldığını aktardı.
İl Müdürü Özkaya “Tarımda eğitim, bilgilendirme ve yayım faaliyetleri gerek çiftçilerimizin bilgi birikimini arttırmak gerekse sorunları yerinde tespit etmek bakımından çok önemli. Bizde kurum olarak özellikle çiftçilerimizin iş yoğunluğunun az olduğu kış aylarında köylerde gece eğitimleri düzenleyerek bu anlamda çiftçilerimize fayda sağlamaya çalışıyoruz. Söz konusu toplantılarda konusunda uzman İl Müdürlüğü teknik ekiplerimiz tarafından; bitki hastalık ve zararlıları, tarımsal desteklemeler, hayvan hastalıkları ve zararlıları, ekim/dikim ve bakım işleri, bitki besleme işlemleri, hasat işlemleri ve anız yakılmasının zararları gibi konular hakkında eğitim çalışmaları yapıldı, Ayrıca toplantılarda çiftçilerimizin sorunları ve talepleri ile ilgili bilgiler alındı” dedi. 
Eğitim toplantılarının kış sezonu boyunca devam edeceğine vurgu yapan İl Müdürü Özkaya, Yozgat’ta önemli ekiliş alanları olan hububatlarda zarar yapan süne ve kımıl zararlıları için, hava durumlarının etkisine göre oluşabilecek bitki ve hayvan hastalıkları ve zararlıları için de üretim sezonu içerisinde toplantılar yapılacağını sözlerine ekledi.
                                 SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi