Yozgat’ta ilk ve tek olarak Yoga, Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı olarak hizmet veren Büşra Durak, insanlara sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam tüyoları veriyor.
Geçtiğimiz yıl hizmet vermeye başlayan Beslenme ve Denge Danışmanlığı işyerinde Yoga ile sağlıklı  yaşama katkı sunan Durak, beslenme konusunda kişiye özel programlar uyguluyor.
Günlük yaşamı aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımı olduğunun altını çizen Durak,  daha fazla fayda elde etmek için fiziksel aktivitenin planlı, tekrarlı ve düzenli yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Sağlıklı kalabilmek için doğru yiyeceklerinin tüketilmesi gerektiğini dile getiren Durak, “Her insanın metabolizması farklı çalışır. Zararlı besinleri tolere edebilme yetenekleri farklıdır ya da sağlıklı besinleri sindirebilme kapasitelerimiz farklıdır. Bedenimiz kendi kendini iyileştirmeye yönelik çalışır ve bedene zarar veren her şeyle mücadele eder” dedi.
Durak, yoganın vücut esnekliğini ve dengesini artırmasının yanı sıra stres ve nefesi doğru kullanmayı desteklediğini belirtti.
Durak, “İnsanlık tarihi kadar eski bir egzersiz olan yoga, günümüzde hala canlılığını koruyan ve pek çok kişi tarafından severek uygulanan egzersiz biçimidir. Ruhen ve bedenen arınmaya yardım eden yoga, son yıllarda daha da popüler hale gelmiştir. İş ve yaşam telaşından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenler tarafından meditasyon ve fiziksel aktivite amacıyla uygulanan bu egzersiz biçimi kadın ve erkeklerin sağlıklı kalmasını da destekler. Birçok insan yoga faydaları nelerdir diye düşünüp durur. Bu egzersizi yapanlar ilk evrede alışma sürecinde oldukları için biraz yorulabilir. Ancak bir süre geçtikten sonra doğru nefes aldığını ve zihninin kendisi için en doğru şeylere yöneldiğini fark eder. Yoga yapanların hayatına kazandırdığı yoga ve beslenme kültürü de sağlık için etkilidir. Bu beslenme biçimi sayesinde bedeni ve ruhu yormayan besinler tüketilir. Düzenli şekilde yoga yapanlar, yoga beslenmesi ile beslendiğinde vücudundaki değişimi fark edecektir” dedi.
Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlık üzerine çok olumlu katkıları olduğu kabul edilen yoga ile ilgili bilgiler veren Durak şunları kaydetti:
Stresi azaltır ve iç huzuru sağlar.
Yoga yaparak iç huzuruna ve dinginliğe kavuşur, hayata daha iyimser ve umutla bakarsınız. Yoga rahatlatır ve daha stressiz bir hayatın kapısını aralar.
Kendinize güveninizi artırır
Yoga yaparak daha kararlı, uyumlu, olumlu ve kendine güvenli olursunuz. Bu duruşunuzun özel hayatınızın yanı sıra okul ve iş hayatında da çok olumlu etkileri vardır.
Hafızayı güçlendirir 
ve zihninizi açar
Konsantrasyon üzerine çok olumlu katkıları olan yoga hem refleksleri geliştirir hem de hafızayı güçlendirir. Düzenli olarak meditasyon yapmak zihninizi açar, aynı zamanda zihinsel rahatlamaya ulaşmanızı sağlar.
Esnekleştirir ve güçlendirir.
Yoga yaparken bedeninizdeki tüm kasları kullanırsınız, bu da kasların esnemesini, gevşemesini, uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Enerjinizi, gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırır. İskelet sisteminize ve ağrılarınıza destek olur. Yorgunluğunuz ise uçup gider.
Nefesinizi açar
Yoga yaparken daha iyi ve daha doğru nefes alıp vermeyi öğrenirsiniz. Doğru nefes almak ise ciğerlerinize iyi gelir, solunumunuzu dengeler, kaslarınızı açar, kalbinizin ritmini düzenler, vücudunuzu rahatlatır.
Bağışıklığınızı güçlendirir
Kan basıncının normal seviyede olmasından sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, toksinlerin atılmasından, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar yoganın bedenin genel sağlığı üzerine de son derece olumlu katkıları var.
Kilonuzu kontrol 
edebilmenizi sağlar
Yoga bir zayıflama aracı değildir ancak düzenli olarak yoga yaparsanız yoga, yağ yakımınızı destekler. Daha doğru beslenmeyi de öğrenmeyi seçerseniz,  kilonuzu kontrol altında tutabilir ve yaşam kalitenizi en iyi versiyonuna yükseltebilirsiniz’’ ifadelerini kullandı.
                   ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi