Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce su ürünleri kontrol ve denetimleri aralıksız devam ediyor.
Balık stoklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığının sağlanması amacıyla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5996 Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde 504 adet kontrol ve denetim gerçekleştirildi.
Su ürünleri denetim ekipleri, Su ürünleri karaya çıkış noktalarında, İç sularda bulunan baraj ve göletlerde, Su ürünleri yetiştiricilik tesislerinde, Su ürünleri perakende satış ve toptan satış noktasında, Yol güzergahlarında, Balıkçılık Ürünleri İşleme tesisinde ve Amatör Balıkçılık faaliyeti gösteren vatandaşlara kontrol ve denetim uyguladı.
Rutin kontrol ve denetimlerin yanı sıra, eş zamanlı ve çapraz olarak yapılan kontrol ve denetimlerde,1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5996 Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na muhalefetten 81 kişiye; tür, zaman yasağı, asgari boy limitlerine uyulmaması, işletmelerden istenilen kayıt ve nakil belgelerini ibraz etmemek, gıda temizliği ve hijyen kurallarına muhalefetten idari para cezası uygulandı. Cimer ve Alo 174 Gıda şikayet hattı yolu ile ulaşan talep ve isteklere de anında ulaşım sağlanarak gerekli idari işlemler yapılırken, denetimlerde 420 adet Pintere, 500 metre Uzatma ağına, 1030 kg su ürünlerine el konularak, imha edildi. Merkezde 3 İşletmeye su ürünleri satışı için gerekli olan işletme kayıt belgesi oluşturulurken,  Yerköy’de de 1 işletmeye “Balıkçılık ürünleri İşleme Onay belgesi” düzenlendi.
Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, u ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğuna, gıda ihtiyacının karşılandığına ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığını söyledi.
Balık stoklarının korunması, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması ve vatandaşların sağlıklı, güvenli ve daha kaliteli ürünlere ulaşması adına 2024 yılında da kontrol ve denetimlerin aralıksız süreceğinin altını çizen Özkaya, İl genelinde bulunan balıkçılarında Su Ürünleri Kanun ve Yönetmelikler  çerçevesinde faaliyet göstermesini,   idari para cezalarına maruz kalmaları konusunda da uyarılarda bulundu.
                 SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi