Yozgat’ta,  vatandaşların kış nedeniyle insanların daha çok grip, nezle, soğuk algınlığı, üst ve alt solunum enfeksiyonları gibi hastalıklardan şikayetçi olduğu belirtildi.
Yozgat’ta, soğuk algınlığı, nezle, gripten dolayı gelen hastaların ilaçları aldığı aktardıldı.
Yetkililer, ”Soğuklar ile birlikte hastalar eczanelere akın etti. Bu tabi ki bizlere yarıyor. Ancak insanların hasta olmasını bizde istemeyiz. Şu ortamda en çok alınan ilaçlar, soğuk algınlığı, nezle, gripten dolayı gelen hastalar çok oluyor. Yozgat soğuk bir şehir olduğu için kışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar hastane ve eczaneleri doldurdu. Havaların birden soğumasıyla birlikte ilaç taleplerinde de ciddi bir artış yaşandı. Özellikle gribal enfeksiyonlar, boğaz enfeksiyonları, bu dönemde ve bu ortamlarda çok oluyor. Bir de ayrıca astım, bronşit gibi sürekli hastalığı olanların, kronik hastalığı bulunanların, tansiyon hastalarının, kalp hastalarının özellikle bu soğuk havalarda dikkat etmesi gerekiyor. Soğuk ve karlı havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerekiyor. 
Soğuk algınlığına karşı ilaç kullanma noktasında mutlaka uzman tavsiyesi alınması gerekir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı ilaçları daha çok satılıyor.  Hastalarımızın ilaçtan ziyade bol bol sebze ve C vitamini tüketmelerini dikkat etmelerini istiyoruz. Hastalarımızın yüzde 90’nı hekimine sormadan ilaç kullanmıyorlar. Soğuk kış günlerinde çay, kahve içmek yerine, bitki çayları ve C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı tercih edilebilir” dedi.
                          SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi