Türkmen Araplı köyünde gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat Orman İşletme Müdürü Türkay Karaçay, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Vali Mehmet Ali Özkan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Milli Ağaçlandırma Günü'nde kent genelinde 40 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu belirtti. Ayrıca, şehit Halil İbrahim Yiğit adına hatıra ormanı oluşturulduğunu ve Yozgat'ta bu yıl 1 milyon fidanın dikileceğini aktardı.
Şehit Halil İbrahim Yiğit'in ailesi de etkinliğe katılarak, hatıra ormanının açılışını gerçekleştirdi. Vali Özkan, aileye şehidin vatan ve millet için verdiği mücadele için teşekkür etti ve şehidimize Allah'tan rahmet, ailesine sabır diledi.
Etkinlikte, hatıra ormanı için toprağa ilk fidanlar dikildi. Şehit Halil İbrahim Yiğit'in adı gelecek nesillere nefes olacak. Bu anlamlı etkinlik, şehitlerimizin hatırasını yaşatmak ve doğayı korumak adına yapılan önemli bir adım olarak kaydedildi.
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himaye ve talimatları, tarım ve orman bakanlığımızın destekleri ve tabii orman teşkilatımızın, arkadaşlarımızın gayretleri ve de sizlerin katılımlarıyla hem geleceğimize nefes olmak hem de milli ağaçlandırma gününde, burada şehidimizin ismini yaşatmak üzere toplanmış bulunmaktayız. 
Tabi burada 1.500 ağacımızı şehidimizin hatırası üzerine toprakla buluşturacağız. Ama milli ağaçlandırma günü olan bugün de ilimiz de bu hafta içerisinde 40.bin ağacı, yıl sonuna kadar da yılbaşından bu tarafa geçen süre içerisinde yıl sonuna kadar da 1 milyona yakın ağacımızı, Yozgat coğrafyası, Yozgat topraklarıyla buluşturmuş olacak.
Ben bu vesileyle tabii hatıratına, hatırasına fidanlarımızı toprağa buluşturacağımız kıymetli bir şehidimizi memleketin geçmişten bugüne, bayrağı için, vatan için, toprağı için analarının namusu için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve onların yanında onlarla birlikte yol yürüyen, kıymetli gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, hayatta bulunan gazilerimize uzun ömürler veriliyor. 
Fidanlarımızın inşallah geleceğimize gelecek nesillerimize nefes olmasını diliyor, katılım ve katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Biz toprakla buluşturuyoruz. Emaneti yalnız köye, köylümüze inşallah bakmak inşallah ayakta tutmak onların görevi olacak.” Dedi.
Yozgat Orman İşletme Müdürü  Türkay Karaçay “Bölünmez bütünlüğü için yapılan 2022'de Pençe Kilit Operasyonu'nda şehit düşen Atış sonucu yararlanıp 28 Kasım 2022 tarihinde hastanede şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halil ibrahim Yiğit adına oluşturduğumuz hatıra ormanında sayın valilerimizin desteği talimatı ve Orman Genel müdürümüz oluruyla şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halil ibrahim Yiğit hatıra ormanı oluşturduk. Bugün bu kapsamda sahaya  bin 500 fidan dikeceğiz.” Şeklinde konuştu.
 Fidan dikimi sonrası 2022 yılında Kuzey Irak'ta şehit olan P. Uzm. Çvş. Halil İbrahim Yiğit'in Türkmenaraplı Köyü'nde ikamet eden ailesini ziyaret eden  Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, şehidimize Allah'tan rahmet, ailesine sabır diledi. 
                                     SALİH AKGÜL 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi