Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Büşra Durak, son yıllarda artan dengesiz beslenmeye karşı uyarılarda bulunarak, öneriler sundu.
Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için yapılabilecekler hakkında bilgiler veren Durak, Sağlıklı beslenmek için ilk olarak kırmızı ette aşırıya kaçılmaması gerektiğine dikkat çekti.
Sağlıklı yaşamın sadece sağlıklı beslenmekle olmadığını, hayatı tüm yönleriyle ele alan bedensel ve ruhsal iyilik hali anlamına geldiğini dile getiren Durak, beslenme alışkanlıklarının çeşitli sendromlara göre değiştiğine vurgu yaptı.
Diyetisyen Durak; “Özellikle içinde bulunduğumuz bu soğuk kış günlerinde kapalı ortamlarda mecburen daha fazla vakit geçirdiğimiz için fiziksel aktivitelerimiz kısıtlanmakta ve gecelerin uzun olması nedeniyle abur cubur olarak adlandırdığımız özellikle yağlı, şekerli ve çok tuzlu gıdaların atıştırılması sonucu kontrolsüz kilo artışı gözlenmektedir. Fazla kilo alımının ve bunun yol açacağı olumsuz durumların önüne geçmek için daha bilinçli beslenmeyi öğrenmemiz gerekiyor” dedi.
Durak,  kış mevsiminde beslenme ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Her gün en az 8 bardak su tüketilmelidir. Aynı zamanda C vitamininden zengin portakal, greyfurt, kivi, mandalina, yeşil elma, armut gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.  Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden zengin havuç, brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak, pırasa, tere, maydanoz gibi sebzeleri tüketilmelidir.  Mutlaka öğünlerde salataya yer verilmelidir. Haftada en az iki kere balık tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle içerdiği omega-3 sayesinde kış depresyonuna da çok iyi gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. - Yine omega-3 den zengin ceviz, keten tohumu, semizotu da tüketilebilir.  Ayrıca sıvı alınımını desteklemek için ıhlamur, kuşburnu, ada çayı gibi çayları da tercih edilebilir. Kan şekerini, dengede tutmak için beyaz ekmek yerine kompleks karbonhidrat içeren tam buğday, çavdar ve tam tahıl ekmeği tercih edilmelidir” dedi.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi