Yapılan düzenleme ile Yönetmeliğin 35'inci maddesinin üçüncü fıkrası değiştirilerek, plakalarda belirtilen mevcut özelliklere ek olarak il kodu ile harf grubu arasındaki alanda plakaya ait bilgilerin doğrulanmasını sağlamak üzere 15x15 mm ebadında kare kod ve plakanın basıldığı yıl ile başlayan ve 12 puntoda 12 haneli seri numarasının Yönetmelik Ek-5/0 yer alacağı hüküm altına alındı. 
Yozgat’ta  plaka basımı gerçekleştiren Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren tüm tescil plakalarında 15x15 mm ebadında kare kod ve 12 haneli seri numarası bulunuyor. 
Hali hazırda araçlarda kullanılan tescil plakalarının değiştirilmesi zorunlu olmamakla birlikte, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra ilk defa yapılan tescil işlemlerinde ve plaka değişikliğini gerektiren her işlem neticesinde üzerinde kare kod ve 12 haneli seri numarası bulunan plakaların kullanılması sağlanacak.
Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhamı Bakıcı, plakalarda barkot sisteminin 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi.
Bakıcı, barkot sistemi ile merdiven altı basımların ve sahada görülen APP plakaların önüne geçilmesinin amaçlandığına vurgu yaptı.
Bakıcı, “Yeni alım satımlarda, plaka kayıplarında veya araç muayenelerinde ağır kusur olarak geçen plakalar değişim gerektiği için bu gibi durumlarda plakaları karekodlu ve yönetmeliğe uygun olarak basıyoruz.  Hâlihazırda kullanılan plakaların her hangi bir değiştirilme zorunluluğu yoktur. 
Plakalar boş karekodlu halde geliyor. Yazılı emirle, tescilden gelen bilgiyle sacın üzerine harf gruplarını basıyoruz. Bilgisayardan eşleştirmek suretiyle plakalar kullanıcıya veriliyor. Bu da kontrol mekanizmasını çalıştırıyor. Mevcut kullandığımız plakalar, ihtiyaç duyulduğunda, araç satışında ve plaka yıprandığında, eskidiğinde, değiştirilmek istendiğinde karekodlu plaka alacaklar” dedi.
Karekod sayesinde plakanın seri numarası, aracın nerede ve ne zaman üretildiği gibi bilgilere erişebileceğini belirten Bakıcı, plaka bilgilerinin elektronik ortamda sürekli güncel olarak tutulmasının sağlanacağını vurguladı.
Karekodlu plakanın özellikleri ile ilgili bilgiler veren Bakıcı, şunları kaydetti:
“Elektronik Kayıt İmkanı: Yeni düzenleme ile birlikte, karekodlu plakaların bilgileri elektronik ortamda kayıtlı olacak. Bu durum, sahte plakaların daha kolay bir şekilde tespit edilmesine ve güvenilir bilgilere erişim sağlanmasına imkan tanıyacak.
Güncel Bilgi Sağlama: Plaka bilgilerinin elektronik ortamda sürekli güncel olması, araç kontrolü ve takibinin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıyacak. Bu, trafik güvenliğini artırmak adına önemli bir adım olacak.
Sahte Plaka Kullanımının Önlenmesi: Elektronik kayıtlar sayesinde, sahte plakaların teslim edilmesi ve kullanılması daha zor hale gelecek. Plaka bilgilerindeki güncel ve doğru veriler, yetkililerin araçları daha etkili bir şekilde takip etmelerine olanak sağlayarak sahte plaka kullanımını önleyecek.
Trafik Güvenliğinin Artması: Sahte plakaların azalması ve araç takibinin kolaylaşması, genel olarak trafik güvenliğinin artmasına katkıda bulunacak. Elektronik kayıtların doğruluğu, trafik kurallarının daha etkili bir şekilde uygulanmasına yardımcı olacak.”
                             SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi