Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı  Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından servis şoförlerine öfke kontrolü semineri düzenlendi. Seminere Milli Eğitim Müdürlüğü taşımalı eğitim servis şoförleri katıldı. 
Yoğun stres altında çalışan sürücülerin psikolojik yönden desteklenmesini ve yolcu deneyimini iyileştirmeyi amaçlanan seminerde, “Öfke ve Stres Kontrolü” ve “Etkin İletişim ve Vücut Dili” konuları işlendi.
    Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Yozgat Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından planlanan seminerde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personeli Aile Eğitim Programı Formatörü Sosyolog Merve Er,  sürücülerle öfke duygusunu sorgularken öfke kontrolü üzerine bilgiler verdi.    
Sosyolog Merve Er,  öfke duygusunun engellenmeler sonucu ortaya çıktığını, öfke karşısında her bireyin farklı tutum sergilediğini, bir kişinin öfkelendiği bir durum veya olaya başka bir kişi gülüp geçebildiğini, aslında öfke duygusunun normal bir duygu olduğunu ancak öfke duygusunun hem bireyin kendisine hem de çevresine yansıması olumsuz olduğu için kabullenilmesi zor bir duygu olduğunu ifade etti. 
Öfkeyle Başa Çıkma Yöntemlerine değinen Sosyolog Er, nefes egzersizi yaparak 4 saniye burundan nefes alıp 6 saniye ağızdan nefes verilmesinin faydalı olduğunu aktardı.
Sosyolog Er, stres ve öfke anında sık nefes alıp verildiğini, bu nedenle beyine az oksijen gittiğini ve olumsuz düşüncelerin insanı etkilediğini, bunun önüne geçebilmek için diyafram nefesi denilen egzersizin alışkanlık haline getirilebileceğini vurguladı.
Sosyolog Er, “Olumlu düşünme tekniği sayesinde düşüncelerin davranışları ver duyguları etkiler. Düşünceler ne kadar olumlu bir şekle çevirebilirsek öfke duygusunu çok daha sağlıklı bir hale çevirebiliriz.  Davranışlarımızı da ona göre bir şekle sokabiliriz. Günde en az 7 saat uyuyarak stresi azaltabiliriz” dedi.
Servis şoförlerine  kendi davranışlarını kontrol edebileceklerini dile getiren Sosyolog Er, servis şoförlerinin sorularını yanıtlayarak semineri sonlandırdı. 
                  SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi