Türkiye, bundan tam bir yıl önce güne acı bir haber ile uyandı. Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 11 kenti etkileyen depremin acısı halen tazeliğini koruyor.  Bir çok yerleşim bölgesini haritadan silen  depreminin üzerinden tam bir yıl geçti.
Depremde kaybettiklerimizin acısı yüreğimizde hiçbir zaman dinmeyecek. Bu acıyı yine  birbirimize sarılarak ve yardımlaşarak zamanla hafifleteceğiz. Türkiye, tarihi boyunca birçok depremi deneyimleyerek acı tecrübeler yaşamış bir coğrafya. 1900'den bu yana 7 büyüklüğünün üzerindeki 20 deprem can kayıplarına ve ağır hasarlara neden oldu. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan şiddetli deprem ise sadece 13,5 milyonu uykusundan uyandırmadı. 85 milyon ‘asrın felaket’nin acısını yüreğinde hissetti.
Asrın felaketi olarak hafızalarda yer eden 6 Şubat depreminin birinci yıldönümüne gelindi. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem birçok ili etkiledi. Türkiye’yi sarsan felakette çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti, birçok ev oturulamaz hale geldi. 
Tüm Türkiye’nin tek yürek olduğu asrın felaketi 6 Şubat depremi üzerinden 1 yıl geçti. Yaraların hala taze olduğu Kahramanmaraş depreminin acıları tazeliğini koruyor.
Türkiye yitirdiği canlarına ağladı. Yaraların hala sarılmaya çalışıldığı 6 Şubat depreminde yaşananlar herkesi derinden sarstı. İlk önce 7,7’lik sarsıntı ardından saatler sonra şehirler bir kez daha sınandı. Bu kez öğle saatlerinde 7,2 şiddetindeki deprem her şeyi duman etti. Binlerce can enkaz altında kaldı.          ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi