Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Kanserin hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını  söyledi.
 Şahin, ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin, Türkiye için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti.
Şahin, kanserin dünyada ve Türkiye'de nedeni bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti.
Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, kalın bağırsak, rahim ağzı ve meme kanseri vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik toplum tabanlı tarama programları yaptıklarını ve bu sayede kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasıyla birçok hastanın şifaya kavuştuğunu dile getirdi
Şahin, "Dünyada en çok tanı konulan kanserler yüzde 13,0 ile akciğer, yüzde 11,9 ile meme ve yüzde 9,7 ile kolon kanseridir. Kanserden ölümlerde ise en çok akciğer yüzde 19,4, karaciğer yüzde 9,1 ve mide kanserinde yüzde 8,8 ile gerçekleşmektedir. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır" diye konuştu. 
Ülkemizde kanser vakalarının önemli bir kısmının sigara ve obeziteyle ilişkili olduğunu anlatan Şahin, şunları söyledi: "Bu çerçevede kanserden korunmak önem arz etmektedir. Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilme olasılığı artacaktır." 
ERKEN TEŞHİS 
HAYAT KURTARIR
Kanserde erken teşhisin önemli olduğuna değinen Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Kanser tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde Mersin ilimizde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce yapılan toplum tabanlı kanser taramalarından tüm halkımız ücretsiz yararlanabilmektedir. Tarama programı çerçevesinde aile sağlığı merkezlerimize ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'ne başvuran 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünde ücretsiz taramalar yapılmaktadır." 
KANSERİN BELİRTİLERİ 
VE KORUNMA YOLLARI
Kanserin belirtileri konusunda da bilgi veren Şahin, "İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler. Kapanmayan yaralar, anormal ve beklenmedik kanama, akıntı. Meme veya vücudun başka bir yerinde kitle. Hazımsızlık ve yutma güçlüğü. İnatçı öksürük. Siğil ve benlerde değişme. Bu belirtiler kanser habercisi olabilir, bunlardan bazılarını kendinde uzun süre hisseden kişi, bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır" dedi. 
Kanserden korunmak için tütün, tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak gerektiğini anlatan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: "Güneşte uzun süre kalmamak. Katran, asbest, vinil klorür ve boya sanayide çalışanların periyodik olarak kontrollerinin düzenli olarak yapılması. Obezitenin önlenmesi. Yağ alımının azaltılması. Meyve, sebze gibi posalı ve bol lifli besinlerin yenilmesi. A ve C vitamininden zengin besinlerin yenilmesi. Tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması kanserden korunmada önemli faktörlerdir. Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhisle doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız."     HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi