Gökbörü Geleneksel Spor Kulübü’nün geleneksel hale getirdiği sezonun kapanışı ve yazın uğurlanması için Ruz-ı Kasım “Sonbahar Koşusu” düzenlendi.  Nevşehir’e bağlı Nar Kasabası içerisinde bulunan vadide yapılan yarışmalara 105 sporcu katıldı. Bozok Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü’nden 9 sporcu ter döktü.

Sporcular, vadi içerisinde  farklı boyutlarda ve uzaklıklarda, arazide bulunan  hedeflere atış yaptılar.  Yarışmalar  13 Yaş ve Altı Karma, 14-17 Yaş Karma, 18 Yaş ve Üzeri Kadınlar, 18 Yaş ve Üzeri Erkekler olmak üzere 4 kategoriden oluştu.

Gökbörü Geleneksel Spor Kulübü Başkanı Fethi Yöndemli, Kulüp olarak yaz mevsiminin uğurlanışı ve açık alan okçuluk sezonunun kapanışını kemankeş dostlarıyla yaptıklarını söyledi.

Yöndemli,   doğada okçuluk şenliği yaparak kutlamanın kendileri açısından büyük bir keyif olduğunu aktardı.

Yöndemli,  Ruz-ı Kasım 2023 Sonbahar Koşusu’nu bu yıl 5 Kasım’da gerçekleştirdiklerini belirterek,

“Bu yıl koşuya toplam 105 başvuru yapıldı. Nevşehir ve çevre illerden gelen minikler, gençler, büyük erkekler ve büyük kadınlar olmak üzere dört farklı kategoride 105 sporcunun katılımı ile başlayan koşuda farklı hedeflere  yaklaşık 4 bin ok uçuruldu” dedi.

Bozok Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Eren Akbuğa, Nevşehir’de Ruz-i Kasım 2023 "Sonbahar Koşusu"na katıldıklarını söyledi. Sezonun son yarışında 9 sporcu ile yer aldıklarına değinen Akbuğa, keyifli bir yarış geçirdiklerini kaydetti.

Rûz-ı Kasım Nedir?

Halk takviminde yıl, ikiye ayrılır: Kasım günleri (rûz-i kasım) ve Hızır günleri (rûz-i hızır). Kasım 179 gün, Hızır ise 186 gün sürer. Rûz-i Kasım’ın ilk günleri, pastırma yazı olarak adlandırılır ve çoğunlukla bir hafta kadardır.

Halk arasında Rûz-i Kasım başlangıcı, kışın da başlangıcı sayıldığından eski dönemlerde dönemsel işlemlerde milat olarak kabul edilmiştir. Vergi ve maaş dönemleri bu takvimle hesaplanmıştır.

Fethinden (1453) hemen sonra, II. Mehmet (Fatih) tarafından yerleri sahiplerinden alınarak okçuluk sporuna resmi olarak vakfedilen Okmeydanı’nda da tesisin açılış ve kapanışı bu takvime göre belirlenirdi.

Tesis, Rûz-ı Hızır’da (Hıdırellez) açılır, Rûz-ı Kasım’da kapanırdı. Atışlar ve müsabakalar Pazartesi ve Perşembe günleri yapılırdı. Böylece 48 gün resmi müsabakalar ve çalışmalar için ayrılmış olur, geriye kalan zamanda da sporcular serbest çalışma (meşk) yapabilirlerdi. Bu nedenle Ruz-ı Kasım Okmeydanı için bir bakıma sezon sonu olarak nitelendirilen gündür.

Artık yıllar nedeni ile değişse de miladi takvimde Rûz-ı Kasım 8/9 kasımda, Rûz-ı Hızır ise 5/6 mayısa denk düşmektedir. HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi