Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp, Çorum'un İncesu ilçesine kadar uzanan ve ‘Saklı Cennet’ olarak adlandırılan Kazankaya kanyonun doğallığı bozulmadan yapılacak düzenleme ile turizme kazandırılıp, uzmanların uygun görmesi halinde de bölgeye dağ keçilerinin bırakılacağı kaydedildi.
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Aydıncık İlçesi'nde 'Saklı Cennet' olarak adlandırılan, Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp, Çorum İncesu'ya kadar uzanan 12 kilometre uzunluğunda sarp kayalardan oluşan, içerisinden Çekerek Irmağı sularının aktığı kanyonu gezip, ilgili kurum temsilcilerinden bilgi aldı. Yamaç kayaları üzerine işlenmiş 1.5 metre yükseklikteki bereket ve bolluğu simgeleyen av tanrıçası 'Kibele' kabartmasının, bölgenin MÖ 2'nci Yüzyıl'da avlak olarak kullanıldığının göstergesi olduğu belirtilen kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik taslak projeyi de inceleyen Vali Özkan, yapılacak çalışmaların doğal güzelliği tahrif etmemesi için çalıştıklarını aktardı.
“KAZANKAYA'NIN DOĞAL DOKUSUNU BOZMAMAMIZ GEREKİYOR”
Türkiye'nin en büyük kanyonları arasında yer alan Kazankaya Kanyonu'nun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmaları yerinde görmek için bir-kaç kez ilçeye gidip, alanı gezdiğini kaydeden Vali Özkan, bölgenin dağ keçileri için de uygun bir alan olduğunu aktardı.  Bölgede eko turizm potansiyelinin geliştirilerek yerli ve yabancı turistler için alternatif turizm rotası oluşturulmasının hedeflendiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:
“Kazankaya kanyonunu bizim faaliyete geçirmemiz gerekiyor. Orayı turizme, dağcılığa, doğa sporlarına, doğa turizmine katıp kazandırmamız gerekiyor.  Bunu yaparken de Kazankaya'nın doğal dokusunu bozmamamız gerekiyor, mümkün mertebe. Aksi takdirde zaten bir özelliği kalmaz oranın. Arkadaşlarımız şu anda proje çalışmalarını yapıyorlar. Onları bitirdikten sonrasında Kazankaya vadi içerisini bir doğal doku, endemik doku bunun yanında da bir tabii biyolojik çeşitlilik olarak koruyarak turizmi açabilir. Dış kısmını da dağcılık kamp eğitim merkezi adı altında veyahut da adrenalin sporları ile bütünleştirerekten orada bir bütün turizm alanı yaratabilirsek, o zaman orada bir canlılık yaratırız.”
“DAĞ KEÇİLERİNİN YAŞAMINA UYGUN DA BİR ALAN”
Yapılacak çalışmalara yönelik hazırlıkların devam ettiğini, uzmanların da dağ keçisinin bölgede yaşayıp, yaşamayacağı konusunda araştırma yaptıklarını bildiren Vali Özkan, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Kazankaya bizim oluşturmak istediğimiz turizm konsepti içerisinde bir etap, bir alan ve müthiş bir doğal güzellik, müthiş bir endemik alan.
 Burayı doğal dokusunu bozmaksızın bir kısım yürüyüş alanları, bir kısım konaklama alanları ve bir kısmını da gezi alanlarıyla doğa ve gezi amaçlı turizme kazandırmak istiyoruz.  Coğrafi ve oradaki kayalık dokusu itibariyle bence dağ keçilerinin yaşamına uygun da bir alan. Biz burada dağ keçileri sürülerini yetiştirebilir, doğal ortamında yetiştirebilir ve orada çoğalmalarını sağlayabilirsek ayrı bir güzellik oluşturacak. Bu bizim bir ön çalışmamız.
 Arkadaşlarımız bu işi bilenler, teknik ekip ‘burada sürü halinde yaban keçisi yaşayabilir’ derlerse, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüz bu alanda da dağ kesici sürüleri yetiştirmeye başlayacaklar. Tabii o da ayrı bir güzellik katacak.” HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi