Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen etkinlik, açılış konuşmaları ile başladı ve katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı.


22. Uluslararası Sürmeli Festivaline Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse , Yozgat  Valisi Mehmet Ali Özkan,  Yozgatlı hemşerimizi Şef Fatma Nur Uçar, Yozgat İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Yozgat Jandarma Komutanı  Kıdemli Albay Nejdet Özcan, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti İl Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış Konuşması yapan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse” Sürmeli bizim milli marşımız, sürmeli bizim acımız sürmeli bizim sevgimiz, sürmeli bizim umudumuz. Sürmeli Festivalleri kapsamında bu sene farklı bir konsept yapalım dedi. Malum festivaller artık konserlerden ileriye gitmemişti. Biz de bir şekilde yüreğimiz yanıyoruz. 50 bin  vatandaşımızı şehit verdik, depremde felakette onların ruhu şad olsun.
Bu acı varken  sürmeli festivallerinde artık konsepti değiştirelim, ilkleri yaşatalım istedik, geçen ay 2 ay önce ilk defa Yozgat’ımızda ata sporumuz, güneşlimiz, peygamber sporumuz yağlı güreşlerinde meydanda yaptı.


İlk defa Yozgat’ta gastronomi günleri adı altında bu organizasyonu yapma zorunluluğu hissettim ki, Yozgat’ımız tarihi boyunca da acısıyla tatlısıyla tabii sürmelimiz bunları ifade ediyor ama biz aynı zamanda da yiğitler şehriyiz, aynı zamanda da garip der şehriyiz, aynı zamanda da vatanını, milletini, ezanını, bayrağını seven bir şehiriz. Dolayısıyla bizim de hem kültürümüzden hem yemek kültürümüzden hem diğer örf ve adetlerimizden  bu programla birlikte şehrimizi yansıtmak istedik. 
Gastronomi bilindiği üzere tüm dünyada artık pandemiyle birlikte öne çıkan ve fast food kültüründen bıkmış insanların tercih ettiği ve özellikle sağlıklı beslenmeyi tavsiye eden bir kültürümüz.
 Tabii zor günlerden geçtik, pandemi günberinden  geçtik. Ekonomimiz krizlerle boğuştuk, arkasından depremlerle sarsıldık ama hiçbir şey bizi de yolumuza ayırmadık. Allah’a olsun pek çok hizmete imza atmaya da devam edeceğiz.     Dedi.


 Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan “ Anadolu anamın, babamın yurdu, Anadolu ekmeğimiz, Anadolu aşımız, Anadolu şehidimizin kanı, Anadolu Sevda’mız, Anadolu yüreğimiz.
Bilinen tarihe göre 7 bin yıl insan olarak 5.bin yıldır kadim  millet olarak  bin yıldır da devlet olarak vatan coğrafyada.  Anadolu bir roman kitaplara sığmayacak, Anadolu bir yürek, Anadolu, bir sevda Anadolu, bir bayrak ezelden ebe de ezelden alınıp ebede taşınacak. 
İşte sizler işte bizler kıymetli belediye başkanımız öncülüğünde belediyemizin öncülüğünde katılan kooperatiflerimizin, kurumlarımızın ve de her şeyden önce hanımefendilerin gönüllüleriyle Anadolu’yu geçmişten alıp geleceğe taşımak üzere buradayız.
Anadolu’yu yüreğiyle gömdüğüne, sevdasıyla tabi bir de damak tadıyla geleceğe taşımak üzere buradayız,  Ben bu vesileyle kıymetli belediye başkanımızı kutluyor katılan ve katkı sunan bütün hemşerilerimize şükranlarımız sunuyor. Tabii buraya bu gönlü bu yüreği bu tadı paylaşmak üzere aramızda bulunan gerçekten kıymetli gönül ustalarına teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.” Şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından etkinliğin ilk bölümünde, halk oyunları gösterileri ve Yozgat'a özgü lezzetlerin tanıtımı yapıldı. Özellikle "Desti Kebabının tanıtımı ve ikramı büyük ilgi gördü. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan 66 adet Desti Kebabı, festival ziyaretçilerine ikram edilerek lezzet tutkunlarının beğenisine sunuldu.
Yöresel aşıkların sahne aldığı etkinlik, geleneksel aşık atışmaları geleneğini yaşatma ve tanıtma açısından önemli bir platform sağladı.
Etkinliğin son bölümünde ise Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi tarafından Türk halk müziği konseri gerçekleştirildi. Katılımcılar, Türk halk müziğinin eşsiz ezgileri eşliğinde unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşadılar.  HABER SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi