Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli,  Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçtiğini dile getirerek,  6 Şubat 2023’te 11 şehri iki ana ve binlerce artçı sarsıntıyla büyük hasarlara neden olan karasal deprem fırtınası, yıkıcı şiddeti ve fazla can kaybına sebep olmasıyla ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirildi.
14 milyon insanı doğrudan etkileyen, 50 binden fazla insanıın can verdiği, 100 bini aşkın insanın ise yaralandığı depremlerin  tarifsiz acılara, hüzünlere gark ettiğini belirten Şerefli, “Hayatı zorlaştıran hava şartlarına ilaveten, yolların çökmesi, yarılması, heyelanla kapanması ile ulaşımın imkânsızlaşmasına veya oldukça zorlaşmasına rağmen, afet bölgesine intikal edilmiş, yardım ve kurtarma faaliyetlerine başlamış; kurulan çadır ve konteyner kentler, acilen giderilen beslenme, barınma, ısınma ihtiyacı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere yürütülen kamu hizmetleri devletin ve sivil toplum örgütlerimizin organize dayanışma kabiliyetini göstermiştir.  
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, depremlerden etkilenen illerdeki arama-kurtarma ve yardım çalışmalarına ilk andan itibaren katıldık, ‘asrın dayanışması’ ile insanımızın yanında olduk.  Arama-kurtarma ekiplerimiz  ilk andan itibaren bölgede çalışmalara başlayarak onlarca canı enkaz altından kurtardı. Saha çalışmaları ile birlikte Türkiye genelinde yardım seferberliği başlattık.  Yozgat’tan  bölgeye yardım TIR’ları gönderdik. ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına nakdi yardımda bulunduk. Eğitimin sürmesi, eğitimcilerin mağdur olmaması için olanca gücümüzle çaba gösterdik.  Eğitim-Bir-Sen olarak, milletimize bir kez daha geçmiş olsun diyor; sabır, metanet ve kardeşlik duygularından ötürü milletimizin her bir ferdini tebrik ediyoruz. Bu ruh yüceliğinin gerçek yüceliş olan Miraç gecesinde ayrı bir değer taşıdığı inancıyla, Allah bizleri böyle felaketlerden muhafaza etsin diyoruz” dedi. HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi