Yozgat’ta sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla öğrencilerin dilin zenginliklerini tanımasını ve kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmalarını sağlamak amacıyla başlatılan projede dereceye giren öğrenciler belli.
Türkiye geneli tüm okul kademelerini kapsayan "Dilimizin Zenginlikleri" projesi, Yozgat'ta tüm hızıyla devam ediyor.  Aralık ayı etkinlikleri kapsamında yer alan Afiş/Slogan yarışmasına öğrenciler sözleri ve çizimleriyle damgalarını vurdu. 
İlkokul  kademesinde Fatma Temel Turhan BİLSEM’den Elif Zara Kara birinci olurken, Yenifakılı Cumhuriyet İlkokulu’ndan Medina Barın ikinci, Yozgat Yavuz Selim İlkokulu’dan Yağmur Ünal üçüncülüğü elde etti.
İlkokul  kademesinde Fatih Sultan Mehmet Ortakokulu’ndan  Bahar Naseri birinci, Gazi Mustafa Kemal İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ebrar Gül Çağlayan ikinci, Kadışehri Şehit Adem Canpolat Ortaokulu’ndan Elif Nur Varol  üçüncü oldu.
Lise kademesinde Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Sibel Seçil Bozdoğan birinci, Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi’nden Nergis Ebrar Üstüntaş ikinci, Ayşe Ilıcak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Nursena Murat üçüncü oldu.
Okul öncesinden liseye tüm sınıf kademelerinde uygulanan Dilimizin Zenginlikleri Projesi, kaybolan sözcükleri hatırlatarak Türkçe'nin derin köklerini öğrencilere aktarmayı hedefliyor. Proje kapsamında, okullarda gerçekleştirilecek söz varlığını zenginleştirme çalışmalarıyla öğrencilere Türk dilinin zenginlikleri tanıtılıyor. Kültür taşıyıcısı olan özgün Türkçe kelimelerle buluşmalarını sağlayan proje, dilin etkin bir şekilde kullanılmasını ve öğrencilerin düşünce dünyalarını geliştirmeyi amaçlıyor.
Türkçe dilinin dünya genelindeki zenginliği bilinirken, gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşullarıyla birlikte dilimize giren yabancı kelimeler nedeniyle birçok özgün sözcük unutuldu. 
‘Sözlük Özgürlüktür’ slogunu benimseyen proje, öğrencilere dilin gücünü keşfetme fırsatı sunarak onları dilin zenginlikleriyle buluşturuyor. 
Türkçe'nin köklerine dönme çabalarıyla öğrencilere dil bilincini aşılamayı ve Türkçe'nin kültür taşıyıcısı olan sözcüklerin korunması amaçlanıyor.  ‘Dilimizin Zenginlikleri Projesi’, Türkçe'nin derin tarihini ve özgün yapısını gelecek nesillere aktarmak adına atılmış önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi