Yozgat Belediyesi ile Yozgat İl Müftülüğü işbirliğinde kadınlara yönelik sohbet programları devam ediyor. 
Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner’in konuşmacı olarak katıldığı programda "Miraç Kandili" konulu sohbet gerçekleştirildi.
Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’ndeki programa Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.
Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner, Miraç'ın bir mucize olduğunu ve ona göre değerlendirilmesi gerektiğini aktardı. 
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, " İsrâ kelimesi sözlükte gece yürüyüşü demektir. Miraç ise, yükseğe çıkma aracı, merdiven, asansör demektir. Sözlük anlamları bu olan İsra ve Miraç hadisesi, Peygamberimizin üstün makamlara yükselişi ve Allah’ın Yüce katına çıkarılışı olayıdır. Hz. Peygamberin gecenin bir bölümünde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesine "İsrâ", buradan da yüce makamlara yükselmesine, Allah’ın katına çıkarılmasına ise "Miraç" denir. Miraç, Müslümanların kurtuluşunu sağlayan ve tövbe kapılarının açık olduğu bir gecedir, bir fırsattır" ifadelerini kullandı.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner şunları kaydetti:
“Allah Resûlü (s.a.s), Miraç’tan ümmetine üç büyük hediyeyle dönmüştür. Bu hediyelerin birincisi Peygamberimizin “Gözümün nuru” dediği beş vakit namazdır. Namaz, Allah’la kul arasındaki güçlü iman bağının tezahürüdür. Namaz, yönünü kıbleye dönen, alnını secdeye koyan müminin manevi yükselişidir. Namaz sadece şekilden ibaret değildir. Aksine namaz, bedenen olduğu kadar zihnen ve kalben de insanı kuşatan bir ibadettir. Namaz kılan insan aynı zamanda güzel ahlaklı, dürüst, mütevazı, merhametli, adil olması beklenen insandır. İşte bu yüzden âyet-i kerimede “Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar” buyurulmuştur. Mirac’ın bir diğer hediyesi “Âmenerresûlü” olarak bildiğimiz ve her gün yatsı namazından sonra okuduğumuz Bakara Sûresi’nin son iki âyetidir. Bu âyet-i kerimeler bize iman esaslarını, kulluk şuurunu ve sorumluluk bilincini hatırlatır. Dünyada yapıp ettiğimiz her şeyin bir hesabı olduğunu bildirir. Rabbimize içtenlikle nasıl dua ve yakarışta bulunacağımızı öğretir.
Mirac’ın son hediyesi ise ümmet-i Muhammed’den Allah’a ortak koşmayanların günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir. 
Böyle müstesna bir gece vesilesi ile sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ’e bu gece vahy edilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Necm Suresinde Miraç’ın ruhi hallerinden söz edilirken 10. Ayetinde “Allah kuluna vahy edeceğini vahyetti.” buyurulmaktadır.”
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, Miraç Kandili'nin Müslümanları ramazana hazırladığını vurguladı.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, " Miraç, insanın kendi kalbine ve iç dünyasına yapması gereken bir yolculuktur. Miraç, sadık ve samimi bir iman, ibadet ve taat, ihlas ve takva, güzel huy ve ahlâk, hayır ve hasenat, hak ve hakikat, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve sevgi, merhamet ve şefkat, dostluk ve kardeşlik, sabır ve sebat, fedakârlık ve cömertlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi fazilet ve erdemler ile yükselmektir” dedi. SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi