Çocuk yogasının kendine ait bir dünyası vardır. Çocuklar yalnızca kendi bedenlerinin farkına varmakla kalmaz, çevresine karşı da duyarlı olmaya başlar. Çocuk yogasında çocuklar, akış içinde birbirleri ile bağlantı kurarken aynı zamanda doğa ve diğer canlıların da varlıklarına saygı duymayı öğrenirler. Yogada çocuklar kıyaslama, yarışma veya ego duygusu olmadan sadece var olmaya ve anda kalmaya odaklanırken, bedensel duruşlarla yapabileceklerini fark ederler. 
Çocuklar, nefes çalışmaları ve meditasyon ile dinginleşip kendilerini dinlemeyi öğrenirken aynı zamanda adaptasyon becerilerini de geliştirirler. Hikayeler ve oyunlarla çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını da geliştiren çocuk yogası, yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz aynı süreçte kendilerini tanımalarını ve dünyaya karşı kendi bakış açılarını kazanmalarını sağlar. Çocuk yogası, keşfetmeye meraklı ve yeniliklere açık olan miniklerin eğlenebileceği ve dengeli bir hayata adım atabileceği en mükemmel aktivitelerden biri olabilir. Çocukların enerjilerini doğru yönetebilmeyi ve evrendeki dengeyi öğreten yoga, fiziksel anlamda da çocuklarımızın solunum, dolaşım, sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir ve zihinsel kapasitelerini arttırır. 
Çocuk yogasının temel amacı; çocukların bedenen, zihnen, sosyal ve duygusal anlamda tam bir bütünlük halinde olmasıdır. Çocukların gelişimini desteklerken, güvenli bir ortamda kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerini sağlar ve stres faktörünü ekarte ederek sakinliğin, huzurun, dikatin ve düzenin farkındalığını kazandırır.
Çocuk yogasının bedensel, zihinsel ve duygusal anlamda faydaları saymakla bitmese de sizlere bazılarından bahsedecek olursam... 
Çocuk yogası, bedensel olarak; kasları uyarır, kasları rahatlatır, fiziksel gerginliği azaltır ve bedensel farkındalık kazandırır. Kasları uzatır ve omurgayı güçlendirir. Vücudu dengeli şekilde çalıştırır ve eşitler. Kan dolaşımına olumlu etki eder. Esnekliği arttırır, dengede durma becerisini geliştirir ve beden koordinasyonu arttırır. Zihinsel olarak; Konsantrasyonu geliştirir ve zihni rahatlatır. Olumlu düşünceyi arttırarak, stresi ve zihinsel gerilimi azaltır. Hafızayı geliştirir, düşünme gücünü arttırır, problem çözme yeteneğini arttırır, beyin fırtınası oluşturarak pratik zekayı geliştirir ve yaratıcı zekayı destekler. Duygusal olarak; Kendini ifade etme becerisi kazandırır ve kendine güven duygusunu arttırır. toplum bilincini geliştirir ve sorumluluk duygusu kazandırır. Kendilerinin dışındaki canlıların ve doğanın farkına varmalarına katkı sağlar. Çocuğun kendisini ve başkalarını olduğu gibi kabul etmesini öğretir. 
Beni çocuk yogası ile tanıştıran sevgili hocam İnci Herdem’e teşekkürlerimi iletiyor, hepinize daha bilinçli bir gelecek diliyorum.