Gündem siyaset olunca, ortalık pek şenleniyor. Algısal kamuoyu oluşturma çabaları, kapalı kapılar ardında plan kurmalar, gelene ağam, gidene paşam demeler sürecin doğal yansımaları...
Anlayacağınız bildiğimiz mevzular...
* * *
Önceki gün Çetin, ben ve yakın dostu Sebastian'la oturduk. Maziye daldık, epey uzaklara gittik. Yozgat'ı konuştuk. Yozgat'ın nereye varacağına dem vurduk. Buluşmanın amacı siyaset ve yerel seçimdi...
Konuştuk, tartıştık, kulisleri karıştırdık. saatlerce durum değerlendirmesi yaptık...
Aramızda kalsın, Çetin artık yaşlanmış, bir noktadan sonra uyuklamaya başladı. Emekliliğin rehaveti mi anlayamadım. 
Ne yalan söyleyeyim, olaylara bakış açısı, değerlendirmesi, fotoğrafı geniş okuması oldukça doyurucu...
* * *
Kamuoyunda isimleri geçenleri konuştuk. Ankara'nın Yozgat'a, Yozgat'ın Ankara'ya bakışını masaya koyduk. Sonuç, hiç bir anlatıldığı gibi değil... Her şeyin olabileceği gerçeğinden hareketle, arayışın sıklaştırıldığı biliniyor.
* * *
Çetin'in yaptığı telefon trafiği, ortada gezen algısal yönetme gayreti, halk arasında konuşulan isimler Ankara'da farklı görünüyor. Celal Köse, Taner Yıldız, Barış Açıkgöz, Tekin Irgatoğlu, Ömer Açıkel, Yuşa Şahin, Mehmet Ali Çakır, Mustafa Bulut, Kazım Arslan, Abdullah Yaşar kamuoyunda sıkça konuşuluyor.
Dahası, siyasi partilerin alternatif isimler üzerinde de arayışa girdiği biliniyor. Hatta, Yozgat'ta bazı isimlerin telefonla arandığı ve aday olması istendiğini de biliyoruz.
* * *
Hem iktidar partisi hem de muhalefet partisi ay sonuna kadar adaylarını netleştirip, sahaya inin talimatını verecektir.