Yozgat’ta yerel seçim süreci işlerken, gözler Ankara’ya çevrildi.  Kulaklar, Ankara’nın vereceği kararı bekliyor.
* * *
Malumunuz, AK Parti ile MHP arasında ittifak görüşmelerinde belli bir noktaya gelindi. Farklı farklı söylemler ortaya konsa da, bugün ya da yarın net açıklama yapılacaktır.
Zira, İttifak ile seçime girilirse aday Celal Köse… 
Yozgat, ittifak dışı tutulursa o zaman işler tamamen farklı yöne kayacak. 
* * *
Yozgat merkez kadar ilçelerin durumu da kritik. Doğal olarak her şey ittifak kararına bağlı görünüyor. İttifak konusu merkez ile sınırlı mı tutulacak?
Yoksa, ilçelerde ittifak içerisine alınacak. Bekleyip, göreceğiz. 
Her şey bir kenara AK Parti birkaç ilçede yol haritasını, yürüyeceği isimleri netleştirdi. İsimler üzerinde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Hem teşkilat bazında hem bölge bazında görüşler alınıyor. Bölgesel durum analizi ortaya konarak, isimlerin karşılığı alınmaya çalışılıyor.
* * *
AK Parti ve MHP kadar, diğer siyasi partilerin izlediği yolda oldukça enterasan. 
Cumhur İttifakı'nı oluşturan Ak Parti ve MHP adayı/adaylarına karşı bir aday çıkarma gayretinde olduklarını biliyoruz. İyi Parti'nin tek başına seçimlere girecek olması dengesel bir sürecin götürüleceğini yansıtıyor.
İyi Parti kanadında bir kaç isim telaffuz edilsede ya da kamuoyunda bir isim üzerinde görüş birliğine varılsada, önümüzdeki haftadan itibaren sonuçlanacak bir çalışmaya gidilecektir.
* * *
Yozgat'ta doğal olarak hamle siyaseti kazanmaya yönelik yapıldığından, Ankara odaklı hazırlığın yapılmış olması beklentileri değiştiriyor.