AK Parti'de geleceğe dönük karamsarlık hakim. Teşkilatlar arasındaki kopukluk, iletişim eksikliği, diyalog yoksunluğu derin yaralar açıyor. Doğal olarak muhalefetin, karşıt grupların iştahını kabartıyor.
Yani, AK Parti'nin ortaya çıkartığı siyasi boşluk, birileri tarafından doldurulmak isteniyor.
* * * 
Mayıs seçimlerinin ardından AK Parti'de durağanlık yaşandı. Özellikle İl ve ilçe teşkilatlarının yenilenme ve değişim noktasında öne çıkan tablo karşısında somut adım atılamaması beklentileri boşa çıkardı.
14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından rehavet görüntüsü, il başkanının ve bazı ilçe başkanlarının görevi bırakacaklarını açıklaması parti içerisindeki ahengi bozdu.
Kabul edilmesede birlik ve beraberlik tablosu bozuldu, net bir şekilde gruplaşma yaşandı/yaşanıyor.
* * * 
AK Parti'nin yerel bazda yaşadığı sorunlar, 31 Mart seçimleri öncesinde aday müracaatlarına da yansıdı. Geçmiş dönemlerde aday enflasyonunun yaşandığı iktidar partisinde kısır bir süreç içerisine girildi. Bugün, parmakla sayılacak kadar aday adayı çıkıyorsa, bu partinin ne duruma düştüğünün göstergesi...
* * * 
AK Parti ile AK Partili belediye arasındaki kopuklukta iktidar partisine ters etki yaptı. 
Belediye Başkanı Celal Köse'nin yalnızlaştırıldığı, hizmetlerinin, yatırımlarının, projelerinin paylaşılmadığı, sahip çıkılmadığı gerçeğiyle, parti yüzleşmeye başladı. 
AK Parti'nin içerisinde bulunduğu buhranlı durum, belirsizlik, yerel seçim sürecini de olumsuz etkileyecek. Celal Köse'nin yeniden aday gösterileceği gerçeğinden hareketle, iktidar partisinin de artık toparlanması gerek. Partinin oluşturduğu boşluk, diğerlerinin iştahını kabarmasına, algısal siyasetle yol almasını sağlıyor.