Yozgat’ta seçime kazanma iddiası ile giren partilerin meclis adaylarının seçmen nazarında nasıl bir etki bıraktığını merak ediyorum.
Bununla birlikte bana kalırsa tüm partiler titiz bir çalışma yapmış. Listelerde çok güçlü ve sürpriz adaylara yer vermiş. Listelere göre oy verecek seçmenler oldukça zorlanacak. Partilerin son ana kadar beklemesi ve listelerin gizli tutulmasını şimdi daha iyi anlıyoruz. Ben şahsen Yozgat adına mutlu ve umutluyum. Keşke seçim sistemi değişse listeleri isim bazlı oylayabilsek ve Yozgat için en iyi isimleri meclise taşıyabilsek ne kadar güzel olurdu.
Hayaller Paris gerçekler demokrasi…
Ortaya çıkan bu durumu uzun uzadıya yazılması gerekirken ben hızlı bir bakış yazısı yazmayı tercih ediyorum.
Zira neredeyse tüm listelerde tanıdıklarımız, dostlarımız, arkadaşlarımız var.
Kırmadan dökmeden nasıl bir yol alacağım konusunda zorlanacağım.
Bununla birlikte özellikle Yeniden Refah Partisinin listesini görmezden gelirsek ancak yüzyılda gerçekleşecek olan bir durumu nasıl değerlendirme dışı tutabilirsiniz ki! Nedenini yazının sonunda anlayacaksınız.
Ve fakat okuyucularımdan bir konuda peşinen affımı isteyeceğim.
Bu da Ak Parti İGM’sini değerlendirme dışı tutmaktan dolayı olacak.
Yakinen tanıdığım isimler var. Listeyi yorumlarken yeterince objektif olamayacağımı düşünüyorum. Zira olumlu taraflar olduğu kadar olumsuz tarafları da var.
Ak Parti belediye meclisinde göze ilk etapta  çarpan  iki aday var. Kontenjan adayı Sayın Çıtak ve 1’inci sıradan aday gösterilen Sayın Sibel Yıldırım.
Sayın Çıtak BBP ile anılan bir isim. Bu bir transfer mi ? Yoksa işbirliği mi?
Sayın Köse adına stratejik bir hamle olmuş. Bir önceki seçimde de Sayın Ali Açıkgöz’ün listede yer verilmesinin ardında ortaya çıkmış benzer bir hamle olarak görmek lazım.
Sibel hanım ise Ak Partinin en sevilen ve saygı duyulan bir ismi.
Milletvekili adayı olarak sahaya çıkmış ve bunu söylemekte artık imtina etmiyorum seçmen tarafında vekil olarak seçilmiş lakin bazı sandık tutanaklarının sehven yanlış girilmesinden dolayı hakkı yenmiş bir isim. Şimdiden kendisine tebriklerimi iletiyorum.
MHP listesinde ise İGM’de siyasetin gediklisi Sayın Şahbaz var. Bugüne kadar sırtını mindere getirebilen  çıkmadı. Çıkmazda… Kendisini de şimdiden tebrik ederim. MHP’nin meclis 1’inci adayı ise Sayın Fatih Yılmaz. 
MHP’nin ileriki dönemlerde çok şey beklediği bir isim. Sayın Açıkel’in ismi gündeme gelmeseydi belki de onu belediye  başkan adayı olarak görecektik.
YRP listesi ise akıllara durgunluk verecek, kafaları çok karıştıracak şekilde karşımıza çıktı.
Kontenjan adayı Sayın Kudret Alp Koçak  Belediye meclisi 1’inci sıra adayı M. Emin Erbek, İGM adayı Sayın Mustafa Türkmen …
Bu isimler bilindiği gibi Sayın Kazım Arslan’ın yanında yer alıyordu.
Bir dönemim İGM üyesi, bir dönemin Gençlik Kolları Başkanı, bir dönemim Merkez ilçe başkanı ve bir  dönemin belediye başkanı…   Ak Partinin bir dönemler  önemli görevler üstlenmiş siyasetçileri … Listelerinin başlarına yazılan bu isimler nasıl görmezden gelinir ki!
Özellikle Mustafa Türkmen ismi İGM’de tüm dengeleri değiştirebilir. Hem merkezde hem merkeze bağlı İGM oylarına sirayet edebilecek birisi. 
Son yirmi yılda ben böyle bir şey görmedim.
Öncesinde buna benzer bir durum yaşandı mı bilen duyan varsa yazsın lütfen…
Zaten kafaları karışık olan seçmen için oldukça zor bir süreç olacak.
Vagonları  lokomotifler çeker. Lokomotifiniz ne kadar güçlüyse çekeceğiniz vagonlar o kadar artar.  Listelerde bunu göre hazırlanmış. 
Güçlü isimler başlara yazılmış… 
Peşinden daha çok ismi istasyona taşıyabilmesi için..
Son olarak bilmeyenler için şu “kontenjan adayı” meselesini açmak isterim.
Listelerde görmüş olduğunuz kontenjan adayı diye adlandırılan isimler ancak partilerinin aday gösterdiği başkanları kazanırsa meclise girecek. Başkanları kazanamazlarsa dışarda kalacaklar. Diğer yazılan isimler ise partilerinin aldıkları oylara göre meclisteki sandalye sayıları belli olacak.
Benimkisi durum tespiti…
İyisini kötüsünü bilmem…
Doğrusunu yanlışını bilmem…
Kararı seçmen verecek…
Peki nasıl bir karar verecek merakla 31 Mart akşamını bekleyeceğiz.