Malumunuz sohbahar mevsimi içerisindeyiz. Artık yaprakların renkten renge büründüğü ve sonra usul usul kendini boşluğa bıraktığı, göçmen kuşların yeni maceralara doğru yol aldığı o mevsim.Bu mevsimde hızlanır adımlar, erkenden boşalmaya başlar sokaklar. Güneş erkenden gitmeye... Her ne kadar edebi literatürde hüzün mevsimi olarak yer bulsa da bu mevsimin herkeste başka bir yansıması vardır.  
Mesela benim için umudu temsil eder. Yeniden dirilişin arefesini ifade eder. 
Sonbahar mevsimi demişken… 
Vaktimizin büyük bir kısmının kapalı alanlarda geçtiği daha fazla dijitalleştiğimiz bu mevsimde sıcak bir çay eşliğinde sıcak bir sohbet meclisinde organikleşmek amacıyla bir etkinlik yapmaya karar verdik. 
Etkinliğimizin adı “1 Kitap 1 Konak Güzel Sohbetleri”. Yozgat Bozok Üniversitesi Fotoğraf Sanatı Topluluğu (Yobufosat) ve Yozgat Kültürel Değerleri Koruma Tanıtım ve Sanat Derneği (YODES) olarak ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bu etkinlikte Yozgat’ımızın tarihi ve tarih dokulu konaklarında bir araya gelerek ortak okuduğumuz bir kitabı konuşuyoruz. 
Etkinliğimizi konaklarda yapmak istedik çünkü geçmişimizin izlerini yaşayarak hayal edebilelim istedik.  Geçmişle bağlantı kurma konusu akla gelince ilk başvurulacak kaynaklardan birisi de hiç şüphesiz konaklarımız. 
Sosyo-kültürel açıdan geçmişe dair pek çok ipucu bulunduran konaklarımız yaşayan somut eserlerimiz. Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız ilk etkinlikte kitap olarak ise Dr. Ethem Bakar’ın İrade Terbiyesi’ni ele alıyoruz. İlk olarak İrade Terbiyesi kitabını ele almamızda Cemil Meriç’in, “Fikri çalışmalarımızı faydalı bir sonuca eriştirecek şekilde çalışmak, daima aynı mevzuyu düşünerek çalışmak… 
İşte bütün medeni ilerlemelerin, bütün dahice buluşların temeli budur. Çalışmayı bu mertebeye ulaştırmak için ise nefsi hiç ara vermeksizin zorlamak, aynı maksadı takip için dikkatimize hükmedebilecek kudrette bulunmak, çaba ve gayretimizi aynı yoğunluk ve istikamette sürdürmek gerekir. 
Şüphesiz ki bu da her şeyden evvel sağlam bir iradeye sahip olmaya bağlıdır. Kaderimi tayin eden bir başka kitap da İbrahim Ethem’in Terbiye-i İrade başlıklı eseridir. Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” sözlerinin büyük etkisi oldu.
1 Kitap 1 Konak Güz Sohbetleri etkinliğimiz ile sonbahar günlerini samimi bir sohbet meclisi ile taçlandırmayı, okumayacağımız ve analiz edeceğimiz kitaplarla kültürel ve akademik birikimimize katkı sağlamayı, keyifli zaman geçirirken gelişmeyi hedefliyoruz. 
Bu vesile ile ilgi duyan tüm okurlarımı etkinliğimize bekliyor olacağız. 
Kalın sağlıcakla…