Son 5-10 yıl geçmişe dönüp baktığımızda unutamadığımız ve unutamayacağız isimler var. Eren Bülbül, Muhammed Fatih Safitürk, Yasin Börü, Necmettin Yılmaz, Aybüke Şenay Yalçın ve daha niceleri. Hepsinin ortak özellikleri ise henüz hayatlarının baharında terör tarafından hayattan koparılmalarıydı. Onlar öp öz bu vatanın evlatlarıydı... Hepsinin hayalleri, umutları bambaşka hayat hikayeleri vardı.
Geçtiğimiz hafta bu isimlerden birinin hayat hikayesini konu alan film vizyona girdi. Filmin adı "Aybüke: Öğretmen Oldum Ben". 
1994 yılında Çorum’da doğmuş Şehit Öğretmen Aybüke… Müzik öğretmeni olarak Batman Kozluk’a atandığında, “Öğretmen Oldum Ben” diyerek duyurmuş heyecanını… Batman Kozluk’ta caniler tarafından hayattan koparılacağını bilmeden…
Filmi hafta sonu izleme fırsatım oldu. Henüz izlememiş olanlara, bir eleştirmen gözü ile izlememelerini tavsiye ediyorum. Filmi izlerken pek çok önemli detay ile karşılaşacaksınız. Örneğin 1992 yılında Azerbaycan Hocalı’da katliamına güzel bir vurgu yapılmış. Yine 2016’da Mardin Derik’te şehit edilen Muhammed Fatih Safitürk’e vurgu yapılması güzel sahnelerden birisiydi. 
Filmde terörle mücadele, cehaletle mücadele gibi unsurların işlenmiş olmasının yanı sıra benim izlenimlerime göre en önemli mesajlardan birisi de kalıplarla mücadele idi. Şehit Öğretmen Aybüke, kısacık meslek hayatında kalıpları yıkmayı birçok öğrencisine, insana dokunabilmeyi başarmış. Bugün ise hatırası ile bizlere dokunmaya devam ediyor. 
Filmin sonu ise kendi seslendirdiği türkü ile bitiyor Şehit Öğretmenin’in…
Öylesine anlamlı ki…
Magusa Liman'ı limandır, liman aman amman
Magusa Liman'ı limandır, liman aman amman
Beni öldürende yoktur din iman 
Beni öldürende yoktur din iman.

Bu kadar spoiler yeter. Ben özellikle filmi izlemeyen genç kardeşlerimin mutlaka izlemelerini tavsiye ediyorum. Kalın sağlıcakla…