Genellikle hafta sonları fırsat buldukça kültür sanat gezileri yapmaya çalışıyorum. 
Geçtiğimiz hafta sonu başkente çok güzel bir kültür sanat gezisi yaptım. Tabi konu başkent olunca yüksek hızlı tren konusuna ayrıca parantez açmak isterim. 
Ankara-Sivas arası yüksek hızlı trenin hizmete başlaması günübirlik gezilerin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu durumdan çok memnun olduğumu ve yüksek hızlı tren ağı yatırımlarının son derece önemli olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim.
Başkente varınca ilk iş olarak başkentin kalbi Kızılay'da aldım soluğu. Çünkü Kızılay'ın benim için en güzel tarafı kitaplar. Birçok yerde bulamayacağınız kitapları burada çay parasına bulmak mümkün. 
Bu bakımdan Kızılay, kitapların büyülü dünyasında kaybolmak için biçilmiş kaftan. Dost Kitap, Olgunlar, Adilhan İşhanı... Ayrıca etrafta fincan çay eşliğinde kitaplarla zaman geçirebilecek otantik kitap kafeler olması bir başka mutluluk sebebi. Kızılay'da kitap temalı zaman geçirdikten sonra akşama doğru Ulus'a doğru geziye sanatla devam ediyorum. 
Adresim tarihi bir bina olan Büyük Tiyatro ya da diğer adıyla Opera sahnesi... Sahne opera sahnesi olunca izleyeceğim oyunda komik bir operet. Arşın Mal Alan...
"Arşın Mal Alan" oyunu Üzeyir Hacıbeyli tarafından 1913'te kaleme alınmış ve 20. yy. başlarındaki Azerbaycan halkının yaşantısıyla birlikte sosyal ve kültürel değişimini ele almış. Edindiğim bilgilere göre oyun farklı yıllarda sinema filmi olarak ta çekilmiş birçok dile çevrilerek pek çok ülkede gösterime girmiş.
Oyun ismini o dönem popüler olan bir meslek grubundan alıyor. Yani kumaşları arşınla ölçerek satan seyyar satıcıların naralarından. Arşın mal-cılık... Hatırlarsınız bizde de bir dönem sokak sokak gezen bohçacılar vardı. Azerbaycan kültüründeki arşın mal-cılık bizdeki bohçacılığı tam karşılıyor.
Oyunda olaylar halası ile birlikte yaşayan Esger adındaki zengin iş adamının evlenmek istemesi üzerine başlar. Esger yapmak istediği evliliği evleneceği kişiyi görüp beğenerek yapmak ister. Ancak bu durum o dönem sosyal hayatında pek olası değildir. 
Bu durumu öğrenen Esger'in kurnaz arkadaşı Süleyman bir fikir ortaya atar. Esger'e arşın malcı kılığına girmesini, sokak sokak dolaşarak 'arşın mal satarım' diye bağırmasını tavsiye eder. Bu yolla evlenme yaşındaki kızları görmesini, eğer beğendiği olursa onu ailesinden istemesini tavsiye eder.
Evleneceği kişiyi önceden görüp beğenmek isteyen tek karakter Esger değildir. Soltan Bey'in kızı Gülçöhre'de aynı düşüncelerde evlenmeyi beklediği sırada bizim arşın malcı Esger, Soltan Bey'in evine gelmiştir. 
Bu karşılaşmadan Esger Gülçöhre'yi, Gülçöhre Esger'i beğenir. Esger Gülçöhre'ye talip olmasına olur da hiç bey kızını bir seyyar satıcıya verirler mi! Başka pek çok detay var tabi ama oyunun sonunda Esger ile Gülçöhre, dul olan Soltan Bey ile Esger'in halası, Gülçöhre'nin amca kızı Asya ile kurnaz Süleyman, Esger'in uşağı Veli ile Soltan Bey'in hizmetçisi Telli 4 çift eş olurlar.
Oyun içerisindeki keyifli manilerden birini Azerbaycan Türkçesi ile sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bir at aldım, hər yana çapdım, gəl alım, gəl alım, dilbilməz;
Axır gəlib səni tapdım, maralım, maralım, dilbilməz;
Aman, aman uy, qaşı kaman uy,
Gəl alım, maralım, dilbilməz.
Bir ev tikdim, daş üstədir, gəl alım, maralım; dilbilməz;
Hər nə desən baş üstədir, maralım, maralım, dilbilməz;
Aman, aman uy, qaşı kaman uy,
Gəl alım, maralım, dilbilməz.
Sən dul, mən dul, gəl mənə bənd ol, gəl alım, maralım, dilbilməz.
Hər nə desəm sən razı ol, maralım, maralım, dilbilməz.
Aman, aman uy, qaşı kaman uy,
Gəl alım, maralım, dil bilməz
Konuşmalar ve konuşmaları takip eden keyifli maniler eşliğinde, tarihi salonda izlediğim "Arşın Mal Alan" ile birlikte Başkent gezim de böylece son bulmuş oldu.   
Kalın sağlıcakla...